Činnost oddílu všeobecné kondice

Pravidelná cvičení oddílu všeobecné kondice se konají každou středu od 18:45, kdy ve velké tělocvičně školy v Bílé ulici 1 (Praha 6 – Dejvice) je po „fotbálku“ (ten začíná už v 18:00) krátká rozcvička u žebřin, načež se přemisťujeme do horní „auly“, kde od 19 do 20 h. se koná vlastní cvičení.

Vážení, možná, že se vám to zdá poněkud zastaralé a nemoderní v době rádoby moderních nebo i prominentních sportovních aktivit, jakými jsou golf, parašutismus, banjee-jumping, střelba na asfaltové holuby nebo rychlobruslení, zabývat se takovou prostou věcí jakou je CVIČENÍ.

A navíc to prosté slovo: „cvičení“! Ale právě v té zdánlivé prostotě je síla! Věřte mi. Skrývá se v tom nejen síla těla získaná sice řídkou opakovací frekvencí jen 1x týdně (ale lepší než vůbec nic, je aspoň něco), ale hlavně je to i síla ducha, kterou získáte, a to už je parametr nikoliv nezanedbatelný. Nabízí se sice to otřepané Tyršovo „V zdravém těle zdravý duch!“, ale já mám na mysli ještě vyšší kategorii tohoto duševna: Je to síla ducha, která přemáhá lenost a pohodlnost těla, jak v okamžiku, kdy se prostě musíte na to „cvíčo“ vypravit, tak v jeho vlastním průběhu, kdy se vám zdá, že tohle 10krát nebo tamto 20krát prostě udělat nemůžete. Ale nakonec uvidíte, že třeba ne hned, ale příště možná, na konci sezóny pak spolehlivě ano! A to pak ten duch už pěkně pookřeje, endorfiny ho pěkně zalijí a on vykvete do nevídaného rozmachu v nezanedbávaném těle!

Také bych ještě poznamenal na závěr tohoto úvodního odstavce, že podporujeme rozvoj ducha a těla nejen v tělocvičně, ale i v prostorách, ve kterých se podávají vhodné kapaliny (např. iontové nápoje nebo různé druhy ovocných šťáv) nahrazující kapaliny vypocené, navíc se rozvoj těla a ducha podporuje i v přírodě na různých druzích výletů nebo při dalších společenských setkáních. Tak to bylo jen několik málo slov úvodem a teď podrobněji k tomu cvičení.

To se skládá převážně ze zahřívací části, části posilovací, ze cvičení s gumami a z části relaxační. K těmto jednotlivým částem pak zaznívá pro lepší pohodu hudba, podle které se v části relaxační i cvičí.

Přibližně jednou za dva měsíce se koná tzv. „cirkl“ neboli „kruhák“ což je speciální kondiční cvičení spočívající ve cvičení na 9 stanovištích (na každém se cvičí 40 vteřin a 20 vteřin je na přemístění k dalšímu stanovišti). Po absolvování všech devíti stanovišť je 2 minutová delší přestávka. Tenhle soubor tvoří jedno kolo a kol se absolvuje celkem devět. Je zřejmé, že tohle trvá asi tak 40 minut, zbytek času je na přípravu stanovišť a na závěrečné protažení.

Po cvičení je možnost osprchovat se teplou vodou, což přispívá ještě k lepší pohodě.

Láďa Červinka L.Cervinka@icaris.cz